sobota, 8 stycznia 2011

Chowder. Zupa rybna

Chowder jest przykładem kremowej, treściwej zupy rybnej. Do podstawowych składników tej zupy zaliczamy owoce morza, warzywa oraz śmietankę. Zupa jest w szczególności popularna w USA, Australii oraz Nowej Zelandii. Może być kombinacją ryb, również małż, krewetek czy nawet homarów. Dzięki przeróżnym składnikom warzywnym możemy sporządzić zupę m.in. łagodną śmietankową, ostrą z marchewkami, czy kukurydziano-ziemniaczaną. Spośród wielu przepisów na chowdera, powstał poniższy ;-) Zupka mocno rozgrzewająca, idealna na zimowe dni. Na 4 porcje
Składniki:
  • 1 kg filetów rybnych (użyłam pangi, generalnie poleca się filety z białej ryby: sola, panga, mintaj, morszczuk, dorsz)
  • 6 plasterków bekonu
  • 1 duża cebula
  • 2 łyżki posiekanej pietruszki (użyłam suszonej)
  • 0,6 l wywaru rybnego
  • liście laurowe
  • ziela angielskie
  • sól, pieprz do smaku
  • 0,4 l śmietanki kremówki 30% (można zastąpić mlekiem)
  • 1 mała puszka kukurydzy (użyłam Bonduelle, 140 g bez zalewy)
  • 1 łyżka masła
  • kilka ziemniaków (opcjonalnie)
Pokrój bekon w kostkę, następnie podsmaż na oleju. Posiekaj cebulkę, może być również w kostkę, zeszklij na patelni. Pokrój rybę w kostkę, po czym przełóż do garnka z 0,6 litra wody. Ilość wody może wydawać Ci się niewielka w porównaniu z rybą, ale uwierz mi - wystarczy. Ważne jest, aby kawałki ryby były całkowicie zanurzone w wodzie.
Całość zacznij gotować na średnim ogniu, dodając najpierw bekon oraz cebulkę, a po 15 minutach gotowania kilka liści laurowych oraz ziarenek ziela angielskiego (użyłam ich znaczną ilość, ale to z tego względu, że chyba wywietrzało tu w Gdyni eh), wsyp pietruszkę.Oczywiście intensywniejszy aromat uzyskalibyśmy dodając świeżej pietruszki. Robiąc jednak zakupy koło 22 w środę (dosyć późno przyjechaliśmy do Gdyni), nie mogliśmy jej znaleźć. Gotuj przez 30-45 minut pod uchyloną przykrywką (nie zakrywaj całością, bo wykipi). W trakcie 30 minut gotowania powstanie lekko złotawy wywar rybny, jak na lewym zdjęciu poniżej.
Po upływie wskazanego czasu dodaj 1 łyżeczkę masła, nadrabiając tym samym oczkami w wywarze oraz barwą ;-) Na samym końcu dodajemy kremówkę, stale mieszając. Kremówka powinna mieć temperaturę pokojową. Gotuj kolejne 30-45 minut pod uchyloną przykrywką, co jakiś czas mieszając. Na powierzchni zupy pojawia się charakterystyczna złotawa skórka,  jest to efekt gotowania dużej ilości kremówki, jak sądzę. Po upływie 45 minut dodaj kukurydzę, dalej gotuj. Generalnie gotujemy: 30-45 minut wywar, następnie 1 godzinę zupę, co daje nam razem 1h 45 minut gotowania.
Pod koniec gotowania zupy możecie zdjąć przykrywkę pozwalając niewielkiej części odparować i otrzymując gęstszą zupę. Chociaż mi smakowała nawet rzadsza ;-) Podajemy gorącą, posypując wierzch posiekaną pietruszką lub szczypiorkiem. Chowder jest zupą bardzo kremową. Charakteryzuje się intensywnym smakiem rybnym, przełamanym smakiem śmietankowym. Bardzo smacznym dodatkiem okazała się kukurydza. Uważamy, że w trakcie przygotowywania wywaru rybnego możnaby również dodać pokrojone w kosteczkę ziemniaki, otrzymując w ten sposób zupę bardziej treściwą. Nie mniej jednak, chowder zasmakował nam ;-)

8 komentarzy:

  1. apetycznie! zawsze podoba mi się konsystencja tej zupy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam chowder! Twoja zupa wspaniale się prezentuje.Mniammmmmm...

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygląda wspaniale, choć ja bym pewnie dała inną rybę bo pangi nie jem. Muszę wypróbować. A tej bajki nigdy nie widziałam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nigdy nie przepadałam za zupą rybną, ale na tą bym się skusiła :) Wygląda na pyszną :)
    Miłego weekendu :)

    OdpowiedzUsuń
  5. czy mogę użyć ryby mintaj ?

    OdpowiedzUsuń
  6. wiecie dziewczyny, mocno rybna wyszła ta zupa :D śmietankę można swobodnie zastąpić MLEKIEM,

    resser: TAK, jak najbardziej możesz użyć mintaje ;-) również morszczuka (chociaż morszczuk mi osobiście najmniej przypada do gustu). Poszukiwaliśmy przede wszystkim SOLI, ponieważ ma bardzo smaczne i delikatne mięso, ale nie mogliśmy jej dostać o tak późnej porze... Także spokojnie można wziąć:
    mintaja, morszczuka, dorsza, solę, no i wspomnianą pangę :-)
    I jeśli skusisz się na zrobienie chowdera, dodaj w trakcie gotowania wywaru 2-3 ziemniaki pokrojone w kosteczkę :-) będzie lepsza

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. Osoby anonimowe proszę o pozostawienie imienia lub pseudonimu.