wtorek, 24 sierpnia 2010

Creme Brulee

Aksamitny, waniliowy przepyszny deser. Zainspirowana francuską kuchnią przedstawiam Wam przepis mistrza kuchni Francuskiego Instytutu Kulinarnego Marca Bauera, dopracowany na 4 porcje kremu.

Składniki:
  • 2 kubki śmietany 36%
  • 3 żółtka
  • 1/3 szkl. cukru
  • pół laski wanilii
Wlej kremówkę do garnuszka, gotuj na małym ogniu. Rozetnij laskę wanilii wzdłuż, po czym za pomocą noża zbierz ziarna wanilii i dodaj do kremówki. Gotuj mieszaninę na małym ogniu, aż delikatnie zawrze, rozcierając co jakiś czas ziarna wanilii za pomocą łyżki o brzeg garnuszka.
W międzyczasie wymieszaj żółtka z cukrem. Bardzo ważne jest, aby w trakcie ucierania nie dostawało się do mieszaniny powietrze. Zapobiegasz w ten sposób powstawaniu bąbelków w kremie w trakcie pieczenia w piekarniku, zapewniając jednolitą konsystencję kremu. Następnie, wlej niewielką porcję ciepłej kremówki do mieszaniny żółtek z cukrem, stale mieszając.
Gotową mieszaninę przelej przez sitko pozbywając się resztek żółtka, częściowo ziaren wanilii. Wszelkie bąbelki powietrza w mieszaninie należy usunąć za pomocą łyżki lub małego palnika kuchennego. Rozlej mieszaninę w ramekiny do 3/4 wysokości. W razie konieczności usuń ponownie bąbelki.  Ramekiny wstaw do wysokiej blaszki, jeden obok drugiego, wlej ciepłą wodę do blaszki max. do 3/4 wysokości ramekinów.
Piecz w temperaturze 160°C przez 25-35 minut. Po 20 minutach pieczenia nie wyciągając ramekinów z piekarnika, potrząśnij jednym. Gotowy krem powinien mieć konsystencję stężałej galaretki. Krem schładzaj w lodówce, najlepiej przez całą noc. Ochłodzony krem posyp cukrem trzcinowym, skarmelizuj za pomocą palnika. Smacznego!

Warstwa skarmelizowanego cukru powinna być złoto-brązowa i twarda, sam krem zaś idealnie aksamitny i waniliowy. Po prosty pyszny! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Osoby anonimowe proszę o pozostawienie imienia lub pseudonimu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Kabka & Bodwick © 2010-2014