czwartek, 28 października 2010

Sałatka z surimi

Surimi, paluszki o smaku krabów. Najzabawniejsze jest to, że nie mają nic wspólnego z krabami :D Wśród składników surimi znajdziesz nic innego jak zmielone mięso białej ryby, które po przetworzeniu w pastę jedynie naśladuje mięso homarów, krabów oraz innych skorupiaków. Nie mniej, nadaje się do smacznych sałatek oraz smażenia ;-) Przepis od mojej przyszłej Teściowej ;-)
Składniki:
  • 3 opakowania Surimi (każde 100 g)
  • 5 ogórków chilli (można dać więcej lub mniej wedle uznania)
  • 3 jajka, ugotowane
  • 100 g makaronu ryżowego (nitki, wstążki, lub sojowy; używam f. Tao Tao)
  • 5 kopiastych łyżek majonezu
  • 170 g konserwowej kukurydzy złocistej (używam f. Bonduelle, wystarczy mała puszka)
  • sól i pieprz do smaku
  • posiekany koperek (opcjonalnie, jakoś zawsze o nim zapominam :P
Przygotuj makaron zgodnie z poleceniem na opakowaniu, tj. zagotuj wodę, po czym zalej nią makaron na 3 minuty, aż makaron zmięknie (przeważnie trzymam dłużej). Miękki makaron (al dente, nie rozgotowany :P) drobno pokrój, przełóż do miski. Ugotuj jajka na twardo, po czym pokrój w kostkę, dodaj do makaronu. Pokrój również ogórki (ważne jest, aby użyć ogórki chilli, ponieważ nadają sałatce wyrazistego smaku). Do miski z makaronem i jajkiem dodaj pokrojone ogórki, odsączoną kukurydzę. Pokrój w kostkę paluszki surimi i również dodaj. Na koniec dodaj kilka łyżek majonezu, całość delikatnie zamieszaj łyżką. Dopraw sałatkę solą i pieprzem wedle uznania. Odstaw sałatkę do lodówki, aby "przeszła smakiem". 
Wydawać by się mogło, że ze względu na smak makaronu ryżowego oraz surimi, sałatka będzie łagodna. Błąd. Sałatka charakteryzuje się intensywnym, ostrym smakiem, który zawdzięczamy ogórkom z chilli ;-) Ja dodatkowo sypię sporo pieprzu :P Najlepiej smakuje po odstaniu kilku godzin w lodówce, a może nawet na drugi dzień? Przede wszystkim, lubię w niej ostry smak ogórków łamany słodyczą kukurydzy ;-) mniam! Polecam do kolacji, jak i na drugie śniadanie!
Trochę chemii dla ciekawych...
Jak już wcześniej wspomniałam, surimi powstaje ze zmielonego mięsa białych ryb, takich jak na przykład tilapia czy mintaj. Po wielokrotnym płuczeniu, mięso poddawane jest ubijaniu i mieleniu, po czym w towarzystwie wielu dodatkowych składników (np. białka jaj, skrobi, soli, cukru, polepszaczy etc.) przechodzi w konsystencję pasty. A sam proces utwardzania? Moja czysta chemia ;-) utwardzenie pasty jest wynikiem zajścia reakcji polimeryzacji miozyny (białka) zawartej w mięsie ryb, zachodzącej pod wpływem ciepła. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na dany proces polimeryzacji, utwardzenia jest gatunek ryby. Z tego względu przede wszystkim stosuje się ryby o mięsie białym, bogate w miozynę. Poza tym, wśród składników surimi znajdziesz również polepszacze w postaci tranglutaminianu czy glutaminianu sody, które jak sama nazwa wskazuje polepszają teksturę i smak surimi. Ale bez obaw...
Nie wiem co mnie dzisiaj naszło. Tęsknota za chemią. Wybaczcie. No ale, całe nasze życie to chemia. I nie mam na myśli chemii w negatywnym sensie tego znaczenia. Fizyka też... w sumie, co ja dzisiaj plotę? :D
Ps. Dostałam staż w Instytucie Biotechnologii :-) To pewnie stąd ta chemia...

6 komentarzy:

  1. a ja kiedyś myślałam, że z krabami to one jednak mają coś wspólnego. myliłam się, ale lubię je. w sałatkach najbardziej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sałatka na pewno pyszna :) Lubię surimi. No i oczywiście gratulacje wielkie z powodu stażu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nigdy nie jadła surimi. Fajnie, ze o tym napisałaś, bo chętnie spróbuję. Sałatak wygląda apetycznie. ja bym tylko ten majonez zaminiła na jogurt :).

    OdpowiedzUsuń
  4. robnilam kiedys podobna...a jesli chodzi o surimi to nie musi byc do nich nic,no... np lyzka majonezu i dla mnie salatka gotowa...uwielbiam surimi

    OdpowiedzUsuń
  5. to ja Wam jeszcze dodam, że w oryginale był majonez Light ;-) mniej kaloryczny ;-) ale myślę Kingo,że z jogurtem też jak najbardziej! tak, surimi jest smaczne :-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. Osoby anonimowe proszę o pozostawienie imienia lub pseudonimu.